2013-08-02

Палац Муравйових-Апостолів в селі Хомутець

Велотуристи проекту "МАНДРУЙМО ПОЛТАВЩИНОЮ" продовжують створення нових туристських маршрутів. Цього разу вони побували в селі Хомутець, що неподалік курортного міста Миргород Полтавської області. Тут знаходиться маловідомий зразок української садиби кінця 18 - початку 19 ст. - пала́ц Муравйо́вих-Апо́столів.
Маєток належав родині Апостолів, представники якої добре прислужилися Україні в різні роки як військові. Апостоли поріднилися з родиною Муравйових, і їх нащадки почали носити подвійне прізвище. На початку 19 ст. маєток, що був у володінні Івана Муравйова-Апостола письменника, історика та дипломата - нащадка Данила Апостола по жіночій лінії. Із 1806 року він мешкав у Хомутці і саме за нього було перебудовано палац та переплановано парк із барокового на пейзажний [1].
В радянські часи тут розміщувалися аудиторії ветеренарно-зоологічного технікуму, функціонував історичний музей. Припинення фінансування призвело до припинення ремонтних робіт, став протікати дах, палац став руйнуватися: стіни завалилися, в фундаменті утворилася щілина, стан став сигнально-аварійним. Так музей і припинив своє існування: частина експонатів перейшла в підвали головного корпусу технікуму. У Муравйових-Апостолів була дуже багата бібліотека класичної та новітньої літератури, що з нею сталося – невідомо [2]!
 
Палац стоїть посеред пейзажного парку, який є одним з чотирьох на Полтавщині парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. В ньому ростуть липа, береза, граб, деяким деревам більш ніж 200 років.
Найбільшою цінністю парку є дуб-трійця, посаджений Іваном Матвійовичем Муравйовим-Апостолом на честь своїх синів Сергія, Матвія та Іполита, які стали видатними діячами декабристського руху і загинули в боротьбі.
За палацом знаходиться ставок, який зараз захаращений і потребую прочистки. А в роки розквіту маєтку на ставку був острівець з бесідкою.

Минулого року в палаці відбулася "битва" екстрасенсів, в якій взяв участь американський мільйонер Ніколас Короб'їн, нащадок власників маєтку. Він мріє відновити маєток, і разом з  екстрасенсами з'ясовували невідомі сторінки історії та прокляття знаменитого роду.

1 коментар: